Lista ataków wilków na ludzi w Polsce

Lista ataków

(10) 2026.06.06 (Stara Wieś, gm. Przedbórz).  Wilk zaatakował mieszkańca Żelaźnicy.

Zwierzę stało na skraju lasu przy drodze. W pewnym momencie zaatakowało mężczyznę. Mieszkaniec Żeleźnicy został ugryziony w ramię, ale udało mu się obronić. Wilk uciekł do lasu. Mężczyzna wezwał pogotowie ratunkowe i policję. Ratownicy udzielili mu pomocy medycznej

https://radomszczanska.pl/artykul/mezczyzna-zaatakowany-n2327776?fbclid=IwY2xjawSU_x1leHRuA2FlbQIxMABzcnRjBmFwcF9pZBAyMjIwMzkxNzg4MjAwODkyAAEevv3dYeu1vq8uFI-AmgB8di9ubiTn4rc3PSiTMOjATSnJS7Fyc8Wi0bSSctM_aem_shzQWYgrozHTQlvlVk1Kjw

(9) 2026.02.15 (Laliki, województwo śląskie). Wilki zaatakowały dziecko na dworcu kolejowym. 

“Opis świadków zdarzenia i pokrzywdzonej. Amelia Pawlik, Dariusz Pawlik

22.18

dzwoni córka. Mówi – Mamo tu są wilki gdzie jest tata. Odpowiadam że już jedzie. Rozmowa się urywa. Dzwonię do męża stojąc na tarasie domu oddalonego 400m w lini prostej od dworca PKP Laliki. Mówię żeby zaczął trąbić bo są wilki niedaleko Amelii. Mąż jest kilkanaście metrów przed torami. Mąż mówi: Zacząłem trąbić, widziałem dwa biegnące drogą wilki, do góry tam gdzie pobiegła córka. Wilki po tym jak się zbliżyłem uskoczyły w prawo do lasu. Przejechałem przez tory i dojechałem do maszyn budowlanych, na jednej z nich siedziała córka. Była przestraszona i cała się trzęsła. Pomogłem córce zejść i wsiedliśmy do samochodu. Pojechaliśmy do domu.

Amelia – Ja idąc z dworca Laliki za torami, widziałam jak „ coś” przeskoczyło przez rów z drogi do lasu. Zatrzymałam się, ale nic nie widziałam. Zaczęłam dalej iść drogą w dół w stronę domu. Droga była oświetlona latarniami. Pięć metrów za torami zauważyłam wilka na środku drogi przy zjeździe na drogę leśną. Byłam ok 60 metrów od tego wilka. Wilk na mnie patrzył i zaczął podchodzić w moją stronę. Ja zaczęłam się cofać tyłem patrząc na wilka. On zaczął iść coraz szybciej i zaczął biec, ja się odwróciłam i też zaczęłam uciekać. Ok 50 metrów nas dzieliło. Dobiegłam do maszyn budowlanych i wskoczyłam na jedną z nich. Od czasu gdy zaczęłam biec pokonałam ok 20 metrów od torów. Po około 15 sekundach nadjechał tata i trąbił.

Myślę że wilki mnie otoczyły i obserwowały. Jeden wcześniej uskoczył w bok do lasu. Kolejny czekał na dole drogi. Myślę że gdybym zeszła niżej i się nie wycofała, to one by mnie zaatakowały z dwóch stron. Takie odniosłam wrażenie. Wilk do mnie biegł stanowczo i pewnie. Nie cpacerował. Ja zawsze wracam w tych samych dniach i godzinach z bielska do Lalik. Zawsze wyjeżdżam o tych samych porach i wracam. Rodzice po mnie wyjeżdżają i zawożą na dworzec. Tym razem pociąg był opóźniony i tata przyjechał trochę później.

Przebieg zdarzenia – minuta po minucie

Godz. 22:10–22:15 (orientacyjnie)

Moja córka, Amelia, szła pieszo z rejonu dworca PKP Laliki w kierunku domu. Po przejściu przez tory kolejowe i idąc drogą w dół w stronę domu (droga oświetlona latarniami), zauważyła, że „coś” przeskoczyło przez rów z drogi w stronę lasu. Zatrzymała się, lecz w tym momencie nie dostrzegła wyraźnie zwierzęcia.

Około 5 metrów za torami zauważyła wilka stojącego na środku drogi, w rejonie zjazdu na drogę leśną.

Odległość między córką a wilkiem wynosiła około 60 metrów.

Wilk patrzył bezpośrednio w jej kierunku, po czym zaczął iść w jej stronę. Córka zaczęła cofać się tyłem, utrzymując kontakt wzrokowy ze zwierzęciem. Wilk przyspieszył kroku, a następnie zaczął biec.

W momencie, gdy wilk zaczął biec, odległość między nimi wynosiła około 50 metrów.

Córka odwróciła się i zaczęła uciekać w kierunku znajdujących się w pobliżu maszyn budowlanych. Od momentu rozpoczęcia biegu pokonała około 20 metrów od torów kolejowych i wbiegła na jedną z maszyn budowlanych, gdzie schroniła się przed zwierzęciem.

Godz. 22:18

córka zadzwoniła do mnie, będąc w stanie silnego przerażenia. Powiedziała: „Mamo, tu są wilki, gdzie jest tata?”. Odpowiedziałam, że już jedzie. W trakcie rozmowy połączenie zostało przerwane.

W tym czasie stałam na tarasie naszego domu, oddalonego o około 400 metrów w linii prostej od dworca PKP Laliki. Natychmiast zadzwoniłam do męża, informując go o sytuacji i prosząc, aby zaczął używać sygnału dźwiękowego (klaksonu), ponieważ w pobliżu naszej córki znajdują się wilki. Krzyczałam imię córki.

Mąż znajdował się wówczas samochodem kilkanaście metrów przed torami kolejowymi.

Mąż relacjonuje, że po rozpoczęciu trąbienia widział dwa wilki biegnące drogą w górę, w kierunku, w którym pobiegła córka. Gdy zbliżył się samochodem, wilki uskoczyły w prawo, w kierunku lasu.

Następnie przejechał przez tory kolejowe i dojechał do miejsca, gdzie znajdowały się maszyny budowlane. Na jednej z nich siedziała córka. Była silnie przestraszona i cała się trzęsła. Pomógł jej zejść z maszyny, po czym wsiedli do samochodu i wrócili do domu.”

(8) 2026.02.09 (Niewiastka, powiat brzozowski, województwo podkarpackie). Mężczyzna w wieku 40-50 lat został zaatakowany przez watahę. Doznał obrażeń rąk i pleców..

Po udzieleniu pomocy medycznej mężczyzna został wypisany do domu, a jego życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Policja potwierdziła zgłoszenie i wszczęła procedury w celu wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

(7) 2025.04.15 (Wieś Przystawka, gmina Janów, województwo podlaskie). Dwa wilki zaatakowały mężczyznę, a jeden z nich ugryzł go w udo.

“W gminie Janów w województwie podlaskim doszło do kolejnego w ostatnich dniach ataku wilków na człowieka. Dwa wilki zaatakowały mężczyznę, a jeden z nich ugryzł go w udo. Jak donosi „Kurier Poranny”, lokalne władze natychmiast powiadomiły odpowiednie służby o incydencie. Sprawę bada także policja.

Mieszkaniec wsi Przystawka został zaatakowany przez drapieżniki zaledwie 200 metrów od swojego domu, kiedy spacerował z psem. Według relacji jego żony, mężczyzna zdołał samodzielnie opatrzyć rany, jednak sytuacja była wyjątkowo dramatyczna.”
https://bit.ly/3U1iaD8

(7) 2025.04.15 (Wieś Przystawka, gmina Janów, województwo podlaskie). Dwa wilki zaatakowały mężczyznę, a jeden z nich ugryzł go w udo.

“W gminie Janów w województwie podlaskim doszło do kolejnego w ostatnich dniach ataku wilków na człowieka. Dwa wilki zaatakowały mężczyznę, a jeden z nich ugryzł go w udo. Jak donosi „Kurier Poranny”, lokalne władze natychmiast powiadomiły odpowiednie służby o incydencie. Sprawę bada także policja.

Mieszkaniec wsi Przystawka został zaatakowany przez drapieżniki zaledwie 200 metrów od swojego domu, kiedy spacerował z psem. Według relacji jego żony, mężczyzna zdołał samodzielnie opatrzyć rany, jednak sytuacja była wyjątkowo dramatyczna.”
https://bit.ly/3U1iaD8

(6) 2025.04.11 (Nowe Kanice – Dziadówki, mina Małogoszcz). Znany małogoski biegacz Andrzej Świrszcz został zaatakowany przez wilka podczas codziennego treningu.

“W lasach w okolicy Wygnanowa (gmina Małogoszcz) pojawiły się wilki. I to nie są żarty – są agresywne i zbliżają się do ludzi. Prosimy wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności!

Do groźnego zdarzenia doszło na trasie Nowe Kanice – Dziadówki. Znany małogoski biegacz Andrzej Świrszcz został tam zaatakowany przez wilka podczas codziennego treningu. Zwierzę zbliżyło się do niego bez żadnego strachu. Na szczęście przejeżdżający przypadkiem samochód spłoszył drapieżnika i uratował Andrzeja przed pogryzieniem.

– Trenuję na tych trasach od lat. Nigdy nie było tu wilków. To pierwszy raz, kiedy naprawdę się przestraszyłem – mówi Andrzej.”
https://bit.ly/455xtzv

(5) 2025.02.26 (Smolnik, Bieszczady) Wilk rzucił się na pracownika leśnego.

“Na Podkarpaciu doszło do kolejnego ataku wilka. Podczas spaceru po lesie, pracownik leśny spotkał sześć osobników, a jeden z nich rzucił się w jego kierunku. Mężczyzna zdążył uciec na drzewo. Nie odniósł obrażeń ciała. “Ile jeszcze musi się wydarzyć, zanim ktoś zacznie działać?” — zaapelował w komunikacie Instytut Analiz Środowiskowych.
Jak poinformował Instytut Analiz Środowiskowych, na miejsce wezwani zostali przedstawiciele RDOŚ, którzy potwierdzili, że tropy i ślady drapania zostały pozostawione przez wilka.”
Link.

(4) 2021.03.02 (Brzozowa, Podkarpackie) Dwóch pilarzy zostało zaatakowanych przez wilki

“Dwóch pilarzy, którzy pracowali w lesie niedaleko Brzozowa (Podkarpackie) zostało w poniedziałek zaatakowanych przez wilki. Mężczyźni mieli przez kilkanaście minut bronić się piłami spalinowymi przed agresywnymi zwierzętami.
Według jego relacji dwa wilki zaatakowały go od przodu, a trzeci od tyłu. Na pomoc ruszył mu kolega. Mężczyźni włączyli piły spalinowe i odganiali się nimi od wilków. Całe zajście miało trwać kilkanaście minut. Zwierzęta, jak opowiadał jeden z mężczyzn, cały czas warczały, a całe zajście było naprawdę niebezpieczne” – dodał prokurator.”
Link

(3) 2018.07.23 (Trzebicz, Puszcza Notecka) Dotkliwe pogryzienie.

“Wszystko wskazuje na to, że to wilk zaatakował 38-letnią kobietę w Trzebiczu przy Puszczy Noteckiej. Drapieżnik upatrzył sobie ofiarę i dotkliwie ją pogryzł. Kobieta cudem przeżyła, ale czeka ją długie i bolesne leczenie. Teraz specjaliści sprawdzają, jakie dzikie zwierzę rzuciło się na człowieka i rozważają nawet odstrzał drapieżników. Leśnicy szacują, w Puszczy Noteckiej żyje ponad 100 wilków.”
Link, Link

(2) 20218.06 (Przysłup, Bieszczady). Wilk pogryzł dwójkę dzieci w Bieszczadach.

“Nowe fakty potwierdzają najgorsze obawy. Zwierzę, które zaatakowało dzieci w Bieszczadach, z całą pewnością było wilkiem, a nie tzw. hybrydą z psem. Wilk pochodził z populacji w Karpatach Wschodnich – stwierdzili po badaniach Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.”
“Pod koniec czerwca zastrzelono wilka, który pogryzł 8-letnią dziewczynkę oraz 10-letniego chłopca. Atak miał miejsce w okolicach wsi Przysłup. Kilka dni wcześniej ten sam wilk zaatakował turystkę na polu namiotowym.”
https://bit.ly/45lQO0G; https://bit.ly/4meEtkG

(1) 2018.06 (Przysłup, pole namiotowe, Bieszczady). Wilk zaatakował turystkę na polu namiotowym.

“W miejscowości Przysłup doszło do ataku wilka na polu namiotowym, w wyniku którego ucierpiała turystka. Zdarzenie miało miejsce kilka dni przed atakiem na dwójkę dzieci, gdzie wilk pogryzł 8-letnią dziewczynkę i 10-letniego chłopca. Atak na turystkę miał miejsce na polu namiotowym, a kilka dni później ten sam wilk zaatakował dzieci w dwóch różnych miejscach wsi.”
https://bit.ly/4kV92uz

Mapa ataków wilków na ludzi w Polsce

Temat wilków, szczególnie w kontekście ich ataków na ludzi, psy czy zwierzęta hodowlane, budzi ogromne emocje, dodatkowo podsycane przez media. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kompletną, publicznie dostępną stronę z listą wszystkich zgłoszeń ataków wilków na ludzi w Polsce.

Od lat w mediach i debacie publicznej toczy się gorąca dyskusja na temat ataków wilków na ludzi. Organizacje i środowiska pro-wilcze często kwestionują istnienie takich zdarzeń, podczas gdy lokalne społeczności – zwłaszcza te, które doświadczyły bliskiego kontaktu z wilkami – żyją w strachu i niepewności.

Jeśli znasz przypadek podobnego zdarzenia – czy to z własnego doświadczenia, przekazu lokalnego, artykułu prasowego, relacji wideo lub innego źródła – podziel się nim wykorzystując formularz kontaktowy.

Interesują nas:

  • miejsce i czas zdarzenia,
  • krótki opis,
  • link do źródła (artykuł, nagranie, relacja),
  • każda inna informacja, która może pomóc w weryfikacji.

Na podstawie zebranych danych będziemy regularnie aktualizować powyższą listę.

Wesprzyj WilkAlert.pl – wspólnie budujmy mapę zdarzeń z wilkami i dbajmy o bezpieczeństwo

X