Dlaczego uruchomiliśmy projekt?
Kluczowym powodem, dla którego zdecydowaliśmy się uruchomić wilkalert.pl, były powtarzające się zdarzenia z udziałem wilków w regionie dwóch powiatów. Dotyczyły one między innymi przypadków zabicia przez wilki psa oraz kilku zwierząt hodowlanych.
Z rozmów z mieszkańcami wynika, że – mimo zgłaszania tych incydentów do RDOŚ – nie mają oni łatwego sposobu zweryfikowania, czy w ich okolicy doszło wcześniej do podobnych zdarzeń. Co więcej, mieszkańcy czy hodowcy często nie informują o atakach na zwierzęta hodowlane, ponieważ procedura zgłoszeniowa jest długa i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, a potencjalne odszkodowania nie pokrywają w pełni poniesionych strat.
W rezultacie pewna część zdarzeń w ogóle nie jest zgłaszana do RDOŚ. W odpowiedzi na te problemy postanowiliśmy stworzyć stronę internetową z formularzem umożliwiającym zgłaszanie incydentów z udziałem wilków, a także udostępniającą interaktywną mapę, na której rejestrowane są wszystkie otrzymane zgłoszenia.
Początkowo planowaliśmy wdrożyć to rozwiązanie jedynie w dwóch powiatach, zdecydowaliśmy się jednak nie wprowadzać żadnych limitów terytorialnych i uruchomić projekt w skali całej Polski.
Czy jest zapotrzebowanie na takie narzędzie – portal i aplikację?
Nasz serwis to odpowiedź na realne potrzeby osób, które spotykają wilki. Od mieszkańców, turystów, hodowców, rolników ale również leśników i myśliwych. O zainteresowaniu świadczy już niemal 500 zgłoszeń i ponad 132 tys. wyświetleń mapy w ciągu zaledwie kilku tygodni. Obecnie w Polsce nie ma innej otwartej platformy, która kompleksowo rejestrowałaby i udostępniała dane o obserwacjach oraz incydentach z udziałem wilków.
Jak wygląda otwartość i weryfikacja danych?
Na stronie wilkalert.pl jest dostępny formularz, w którym można zgłosić różne zdarzenia – od zwykłych obserwacji i nagrań aż po nietypowe czy potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Nie traktujemy jednak każdej wzmianki „widziałem wilka” jako incydentu zagrażającego bezpieczeństwu – przeciwnie, zależy nam na rzetelnym opisie każdego spotkania. Weryfikujemy i analizujemy zgłoszenia (m.in. prosimy o dodatkowe informacje i materiały). Część danych, zwłaszcza gdy brakuje dowodów, zaznaczamy jako niepotwierdzone bądź wymagające dalszych wyjaśnień. Otwartość naszego portalu służy temu, aby nikt nie musiał „chować” niewygodnych informacji – przejrzystość jest naszym priorytetem.
Jaki jest cel wilkalert.pl?
Portal wilkalert.pl nie powstał w celu „nagonki” czy tworzenia negatywnego wizerunku wilka. Zależy nam na rzetelnej bazie wydarzeń i obserwacji. Dzięki temu osoby, które obawiają się wilków, mogą weryfikować faktyczne zagrożenia. Jednocześnie, jeśli w jakimś miejscu rzeczywiście odnotowuje się nietypowe zachowania (np. częste wizyty przy zabudowaniach), wiadomo, że potrzebne są szybsze działania zapobiegawcze lub edukacyjne. Nie chcemy podsycać strachu – zależy nam na świadomości i odpowiedzialności.
Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie wiarygodnej bazy danych, która posłuży wszystkim zainteresowanym tematem wilka. Zachęcamy do wspólnego działania i konsultacji z nami w każdym przypadku, który budzi wątpliwości. Wierzymy, że dzięki transparentności, weryfikacji i współpracy z ekspertami uda się wypracować rozwiązania korzystne zarówno dla ludzi, jak i dla ochrony wilków w Polsce.
Gdzie należy zgłaszać przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych?
Wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, powinny być niezwłocznie zgłaszane bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania lub do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli taka formacja funkcjonuje na terenie danej gminy.
Czy będziemy współpracować z badaczami, naukowcami, innymi organizacjami?
Tak, mamy taki zamiar w niedalekiej przyszłości. Już kilka dni po uruchomieniu projektu skontaktowali się z nami badacze i naukowcy, wyrażając chęć współpracy. Uzgodniliśmy, że wrócimy do rozmów za kilka tygodni. Chcemy najpierw sprawdzić, jak projekt się rozwinie i czy w pełni odpowie na potrzeby różnych grup użytkowników. Jeśli okaże się, że inicjatywa spotka się z zainteresowaniem i będzie użyteczna, zainwestujemy dodatkowe zasoby i czas. Pomysłów mamy już wiele!
Czy jesteśmy otwarci na dialog i współpracę?
Doceniamy każdą merytoryczną krytykę, bo pozwala nam doskonalić funkcjonowanie portalu. Chcemy łączyć różne środowiska – zarówno organizacje przyrodnicze, jak i lokalne społeczności, hodowców czy przedstawicieli administracji. Tylko otwartość, dialog i wzajemne zrozumienie mogą przyczynić się do tego, by koegzystencja ludzi i wilków w Polsce była bezpieczna i oparta na rzetelnych informacjach.
Jak zainstalować aplikację Wilkalert na telefonie?
Odpowiadając na Wasze prośby, udostępniliśmy możliwość zainstalowania Wilkalert na telefonach z systemem Android i iOS.
Teraz, aby dodać zgłoszenie lub sprawdzić informację, nie musicie już wchodzić na stronę internetową – wszystko dostępne jest bezpośrednio w aplikacji.
Pod tym linkiem znajdziecie instrukcję instalacji Wilkalert na telefonie.
Miłego użytkowania!